Hatay Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Amanos Dağları’nın zirvesine solo tırmanış yaptı

TÜRKİYE’NİN İLK VE TEK SOLO TIRMANIŞ ALPİNİSTİ OLAN ERDEK CENNET’İN ’81 İL 81 ZİRVE SOLO TIRMANIŞ ANADOLU PARSI UNVANI’ PROJESİ KAPSAMINDA 18. DURAĞI HATAY AMANOS DAĞININ 2 BİN 240 METRELİK ZİRVESİ MIĞIR TEPESİ OLDU. SOLO ALPİNİST ERDEK CENNET, MIĞIR ZİRVESİNDE BULUNAN TÜRK BAYRANIN ALTINDA ÇEKTİĞİ FOTOĞRAF İLE TIRMANIŞINI ADETA TESCİLLEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Amanos Dağları’nın zirvesine solo tırmanış yaptı
80 views
23 Temmuz 2021 - 13:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye’nin ilk ve tek solo tırmanış alpinisti olan Erdek Cennet’in ’81 İl 81 Zirve Solo Tırmanış Anadolu Parsı Unvanı Projesi’ kapsamında 18. durağı Hatay Amanos Dağı’nın 2240 metrelik zirvesi Mığır Tepesi oldu.

Türkiye’nin birçok noktasında yüksek irtifa tırmanışları gerçekleştiren Türkiye’nin ilk ve tek solo tırmanış alpinisti Erdek Cennet, kendisinin geliştirdiği ’81 İl 81 Zirve Solo Tırmanış Anadolu Parsı Unvanı Projesi’ni sürdürüyor. Proje ile Türkiye’de bulunan 81 ilin en yüksek rakımdaki zirvelerine solo tırmanışlar yaparak doğa turizmine dikkat çekmek ve yaygınlaştırmayı amaçlayan Cennet, 18. tırmanışını Hatay’ın Dörtyol ilçesinde bulunan 2240 rakımlı Amanos Dağı’nın zirvesine yaptı. Cennet, “Diğer ülkelerde dağcılık alanında unvan veriliyor. Ülkemizde dağcılık yapılıp verilecek bir unvan yok. Projemle Anadolu Parsı unvanı verilmesi için dağlara çıkış yapıyorum. Mığır Dağı, Hatay ilimizin Dörtyol ilçesi içerisinde bulunan muhteşem manzaralara sahip en yüksek 2240 metre rakımlı dağ olması nedeniyle benim için çok önemli. Dolayısıyla 18. zirve tırmanışımı burada gerçekleştirme kararı aldım. Zirve tırmanışımı Dörtyol ilçesi ardından Karakese Mahallesi’nden geçerek 1700 metre irtifadaki Topaktaş Yaylası’ndaki rotama değerli alpinist dostum Hüseyin Ağırbaş ile beraber ulaştım. Ardından kalan yolu yürüyerek 2 bin 240 metrelik zirveye ulaşarak başarıyla gerçekleştirdim. Etkinliğim toplamda 6 saat sürdü. Gidiş ve dönüş olarak 18 kilometre yürüdüm” dedi.

Cennet şöyle devam etti:

“Yürüyüşüm çok keyifliydi. İrtifa yüksek olmamasına rağmen bulut akışı çok güzel. Yürüyüş sırasında o bulutların serinliğini adeta içime çektim. Ayrıca ormanlarının eşsiz güzelliklerine hayran kaldım. Ülkemizde sürekli belirli yer ve noktalarda dağcılık faaliyetleri yapılmakta. Burası da dağcılık anlamında birden fazla faaliyet yapılabilecek bir nokta, birden fazla rotası var. Ülkemizde hiking ve trekking yapan arkadaşlara burayı görmelerini tavsiye ediyorum. Burada yaşayan yerel halk çok güzel insanlar, misafirperverler. Bunu yaşamalarını isterim.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.