Hatay Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

“Cemil Meriç Kitap Fuarı ve İmza Günleri”

1. GELENEKSEL “CEMİL MERİÇ KİTAP FUARI VE İMZA GÜNLERİ” KAPILARINI AÇTI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“Cemil Meriç Kitap Fuarı ve İmza Günleri”
344 views
12 Aralık 2021 - 14:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Merhum Cemil Meriç’in 105. doğum günü sebebiyle Reyhanlı Cemil Meriç Kültür Evi’nde 1. Geleneksel Cemil Meriç İrfan ve Sanat Günleri düzenlendi.

Programa Reyhanlı Kaymakamı Yasin Öztürk, AK Parti Hatay İl Başkanı Adem Yeşildal, Reyhanlı Belediye Başkanı Mehmet Hacıoğlu ile ilçe belediye başkanları ve davetliler katıldı.

Reyhanlı Belediye Başkanı Mehmet Hacıoğlu, Cemil Meriç’in bir fikir işçisi olduğunu ifade ederek, “Bizim düşünce yapımızı, siyasetimizi, coğrafyamızı temsil eden bir isimdir Cemil Meriç. O Batı ve Doğu kültür medeniyetlerinin buluşma noktasıdır. Her iki medeniyeti de buluşturan anlayışın temsilcisidir. Necip Fazıl’ın dediği gibi, o dış gözlerini iç dünyasının daha iyi görmesi için Cenabı Hakk’ın aldığı insandır. Bir adamı tanımak için düşüncelerini, acılarını ve heyecanlarını bilmemiz lazım diyen bu değeri tanımak ve anlamak için her türlü fedakârlığı almak gerektiği kanaatindeyim. Düşünce sistematiğinin en iyi çınarıdır Cemil Meriç. Bizler Cemil Meriç’in doğduğu ve yaşadığı şehrimizde bize herkes gibi değil insan gibi yaşaması gerektiğini öğütlediği kültürün de mirasçılarıyız” dedi.

“Amacımız Cemil Meriç’in yolunda yürüyebilmek”

Reyhanlı Kaymakamı Yasin Öztürk ise, “Bildiğiniz üzere üstadın doğup büyüdüğü ve çocukluk döneminde yaşadığı bu kültür evimizi valimizin destekleriyle restorasyonunu gerçekleştirerek kısa bir süre önce hep birlikte hizmete açmış bulunmaktayız. Bu etkinliği düzenlemekteki amacımız, Cemil Meriç’in yolunda yürüyebilmek, onu anlayabilmek, onu anlatabilmek ve onun düşünce ve eserlerini gelecek nesillere aktarıp anlamalarını sağlayarak hemşerilik görevimizi yerine getirebilmektir. Bütün hayatını ve zamanını öğrenmek ve öğretmek uğruna adayan bilgelik ışığını bulmak yolunda kendi ışığını kaybetmiş olmasına rağmen yılmayan düşüncenin gök kuşağı bir düşünürün bu özelliği ile kendisini düşünce semamızda birlik kılmıştır” diye konuştu.

Buradaki programın ardından Reyhanlı Belediyesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen “1. Geleneksel Cemil Meriç Kitap Fuarı ve İmza Günleri” yoğun katılımla açıldı.

Reyhanlı Kaymakamlığı, Reyhanlı Belediyesi, Reyhanlı Sanayi ve Ticaret Odası ve Mustafa Kemal Üniversitesi Reyhanlı Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’nun katkılarıyla yapılan fuarda merhum Cemil Meriç’in kızı yazar Prof. Dr. Ümit Meriç ile yazar Prof. Dr. Tufan Gündüz, Sinan Yağmur, Bekir Develi’nin aralarında olduğu toplamda 18 yazar yer aldı.

Fuar, 19 Aralık Pazar günü akşam sona erecek.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.