Hatay Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Migren tedavisinde botoks uygulaması

İSKENDERUN GELİŞİM HASTANESİ NÖROLOJİ UZMANI DR. ATİLLA KARA, NÖROLOJİK HASTALIKLARDA BOTOKSU UYGULAMASININ İYİLEŞTİRİCİ ETKİSİ OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKEREK, ÖZELLİKLE KRONİKLEŞEN MİGRENLERDE ETKİLİ SONUÇLAR ALINDIĞINI SÖYLEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Migren tedavisinde botoks uygulaması
232 views
08 Ocak 2021 - 14:56
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İskenderun Gelişim Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Atilla Kara, nörolojik hastalıklarda botoksu uygulamasının iyileştirici etkisi olduğuna dikkat çekerek, özellikle kronikleşen migrenlerde etkili sonuçlar alındığını söyledi.

Dr. Atilla Kara, en sık görülen baş ağrı tiplerinden olan migrenin; kişinin yaşam kalitesini düşüren ve günlük yaşam aktivitelerini kısıtlayan bir sağlık sorunu olduğunu belirterek, “Migren ağrısı; zonklayıcı vasıfta, yaklaşık 4 ile 72 saat süren, beraberinde bulantı ve kusmanın eşlik ettiği, tek taraflı ya da iki taraflı gelip geçici, bazen sık aralıklara süregelen bir tür ağrıdır. Ataklar halinde seyir gösteren baş ağrıları, ayda en az 8-9 defa yaşanırsa, kronik migren olarak bilinir” dedi.

Botoksun, Clostridium Botulinum isimli bir bakterinin ürettiği bir toksin olduğunu belirterek, “Botokstan, sadece kozmetik alanda değil, nörolojik hastalıkların tedavisinde de yararlanabiliyoruz. Botoksun, kas gevşetici etkisinden dolayı özellikle migren tipi baş ağrılarında etkili sonuçları bulunmaktadır. Her migrende botoks uygulanmaz. Özellikle kronik migren dediğimiz 15- 20 günden fazla atağı olanlara uygulama yapılır. Botoksu, migren dışında; Blefarospazm dediğimiz göz kapağının istemsiz kasılmasında, Hemifasiyal Spazm dediğimiz, yüzde istemsiz kasılmalarda, Servikal Distoni dediğimiz boyun kaslarının istemsiz kasılmaları gibi nörolojik hastalıklarda kas içerisine uygun dozda botoks uygulamasının yararı olacaktır” diye konuştu.

Botoks uygulamasını poliklinik şartlarında, özellikle diğer nörolojik hastalıklarda, istemsiz kasılmalarda, EMG iğnesiyle, ilgili kasa gelerek kastaki aktiviteyi görüp, botoks uyguladıklarını belirten Dr. Atilla Kara, botoksun toplam etkinlik süresinin 3 ile 6 ay arasında değişebildiğini ve tekrar uygulanabildiğini kaydetti.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.