Hatay Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Zeytin ve Zeytinyağı Müzesi’ne ziyaretçi akını

HATAY’DA ATIL DURUMDAKİ 300 YILLIK ZEYTİNYAĞI FABRİKASI, 2017 YILINDA RESTORE EDİLEREK MÜZEYE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ. ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI MÜZESİ’NDE ZİYARETÇİLER, ZEYTİN AĞACININ TARİHİNİ VE ZEYTİNYAĞININ GELENEKSEL YAPIMINI ÖĞRENİYOR.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Zeytin ve Zeytinyağı Müzesi’ne ziyaretçi akını
136 views
07 Kasım 2021 - 10:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Hatay’da atıl durumdaki 300 yıllık zeytinyağı fabrikası, 2017 yılında restore edilerek müzeye dönüştürüldü. Zeytin ve Zeytinyağı Müzesi’nde ziyaretçiler, zeytin ağacının tarihini ve zeytinyağının geleneksel yapımını öğreniyor.

Hatay Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı ve Altınözü Kaymakamlığı koordinesinde Altınözü Belediyesi tarafından restore edilerek 2017 yılında “Zeytin ve Zeytinyağı Müzesi” olarak turizme kazandırılan 300 yıllık zeytinyağı fabrikası, yerli ve yabancı ziyaretçilerin uğrak noktası oldu. Altınözü ilçesi Tokaçlı Mahallesi’nde bulunan müze açıldığı günden bu yana 85 bin ziyaretçiyi misafir etti. Geleneksel yöntemlerle zeytinin zeytinyağına dönüşmesinde kullanılan eski ve geleneksel aletlerin sergilendiği müzede ilçedeki zeytincilik faaliyetleri ve zeytin ve ürünlerin yapılışı ile ilgili bilgiler edinebiliyor.

Müze sorumlusu Janet Çilingir, 24 yıl öncesine kadar aktif kullanılan fabrikanın 22 Ekim 2017’de turizme kazandırıldığını belirterek, “Burası Hatay’ın ilk zeytinyağı fabrikası. Yaklaşık 900 yıllık bir tarihi var. Vakıf tarafından hibe edilen, Hatay Valiliği, Altınözü Kaymakamlığı ve Altınözü Belediyesi tarafından ortak proje ile restore edilerek 22 Ekim 2017’de zeytin müzesi haline gelen bir yapı. 300 yıl boyunca zeytinyağı fabrikası olarak kullanılmış, 24 yıl öncesine kadar aktifken 22 Ekim 2017’de zeytin müzesi haline geldi. Bu yıl itibarıyla yerli ve yabancı olmak üzere 25 bin ziyaretçimiz oldu” dedi.

Ziyaretçilerin Zeytin ve Zeytinyağı Müzesi’nde zaman yolculuğuna çıktığını belirten Çilingir, “İnsanlar müzeye geldiği zaman zeytin ağacının serüvenini, tarihle yolculuğuna şahitlik ediyorlar. Kapıdan girince çok mistik bir havası var, 14 kuşak boyunca zeytinyağı fabrikası olarak kullanılmış. Burada geçmişin izinde geleceğin peşinde yolculuk yapıyorlar. İlk zeytinyağı nasıl yapıldı, soğuk sıkım zeytinyağının yapımını görüyorlar burada. Burada bulunan taş sistem, mengene denilen sistemdir. Zeytinler değirmende taş patoz denilen ucunda demir bulunan tekeri atın çevirmesi ile ezilir. Zeytinin çekirdeği kırılmadığı için yağda yüksek asit oluşmaz. Bu yağın firesi çoktur ama geleneksel yöntemdir. Her 8-9 kilo zeytinde 1 kilogram zeytinyağı çıkıyor” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.