Hatay Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Okuyan çocuğu ve engelli eşi için zeytincilik işine girdi

MERYEM YALVUÇ, “6 YILDIR ZEYTİNCİLİK İŞİYLE UĞRAŞIYORUM. 100 KİLODAN BAŞLAMIŞTIM, ŞİMDİ 6 TON SATIYORUM. EŞİM ENGELLİ O DA BANA BİRAZ YARDIM ETMEYE ÇALIŞIYOR AMA ZORLANIYOR. BENİM ÇOCUKLARIM OKUYOR EŞİMDE ENGELLİ, ALDIĞI 500 LİRA AYLIK YETMİYOR. ONUN İÇİN BEN BU İŞE GİRİŞTİM, YÜZ KİLODAN BAŞLADIM, İKİNCİ SENESİ 300 KİLO, GEÇEN SENE 3 TON, BU SENE DE 6 TON SATTIM. TÜRKİYE’NİN BİRÇOK YERİNDEN TALEP VAR. MESELA ANKARA’DA BİR MÜŞTERİM VAR SÜREKLİ BENDEN ZEYTİN ALIYOR. MALATYA, GÜMÜŞHANE, VERGİ DAİRELERİNDEN TAHİNİ BAŞKA İLLERE ÇIKAN MÜŞTERİLERİM GİTTİKLERİ YERLERDE HEM İSTEDİLER HEM DE ÇEVRELERİNE DE TANITTILAR” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Okuyan çocuğu ve engelli eşi için zeytincilik işine girdi
135 views
23 Kasım 2020 - 11:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Hatay’da Meryem Yalvuç adlı kadın çocuğunu okutmak ve engelli eşine bakmak için zeytincilik işine girdi. 100 kiloyla başlayan ve 6 tona ulaşan girişimci kadının binbir emekle hazırladığı zeytinler rağbet görüyor.

Suriye sınırında bulunan zeytin diyarı Altınözü ilçesinde zeytincilik işiyle uğraşan Meryem Yalvuç, ilahiyat okuyan çocuğu ve engelli eşi için zeytincilik işine girdi. Dalından toplanan taze zeytinlerle tatlı yeşil zeytin, kırma zeytin, kül zeytini ve zeytinyağı yapan Meryem Yalvuç, ailesinin geçimini zeytincilik işi sayesinde sağladığını söyledi.

Zeytincilik işine 100 kilo zeytinle başladığını şimdilerde ise 6 tona ulaştığını belirten Yalvuç, “6 yıldır zeytincilik işiyle uğraşıyorum. 100 kilodan başlamıştım, şimdi 6 ton satıyorum. Eşim engelli o da bana biraz yardım etmeye çalışıyor ama zorlanıyor. Benim çocuklarım okuyor eşimde engelli, aldığı 500 lira aylık yetmiyor. Onun için ben bu işe giriştim, yüz kilodan başladım, ikinci senesi 300 kilo, geçen sene 3 ton, bu sene de 6 ton sattım. Türkiye’nin birçok yerinden talep var. Mesela Ankara’da bir müşterim var sürekli benden zeytin alıyor. Malatya, Gümüşhane, vergi dairelerinden tahini başka illere çıkan müşterilerim gittikleri yerlerde hem istediler hem de çevrelerine de tanıttılar” dedi.

Zeytincilik işinin yanı sıra baharat işiyle de uğraştığını belirten Meryem Yalvuç, “Zeytin, zeytinyağı, tuzlu yoğurt, biber çeşitleri, baharatlardan; sumak, kimyon, nane, karabiber yapıyorum. Bu işe el attım bu sayede çocuğumu okutabiliyorum ama ben bu işi yapmasaydım hiçbir şey yapamazdım. Daha önce 3 kızımın liseyi zar zor okumalarını sağlayabildik ama bu çocuğum çalıştığım için şuan ilahiyat fakültesi okuyor” diye konuştu.

Halhalı zeytininin diğer zeytinlerden daha güzel ve tatlı olduğunu belirten Yalvuç, “Hatayımızda halhalı zeytin en güzel zeytindir. Bazı müşterilerimiz halhalı zeytini istiyor, pahalı olduğu halde alıyorlar. Ziraat zeytini de alan oluyor ama halhalı zeytinine daha çok talep var” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.